Tatry zimą bezpiecznie

https://3pkmf5xiumgwjcze.public.blob.vercel-storage.com/images/kurs-turystyki-zimowej-PDN4YU73okfsmq79MbqgrA7dk1p7i1.jpg

Nawet zwykły spacer doliną w porze zimowej może być potencjalnie niebezpieczny. Nagłe załamanie pogody, lawiny, gruba pokrywa śniegu spowalniająca tempo, utrudniona orientacja, ryzyko wychłodzenia. To tylko niektóre niebezpieczeństwa z jakimi możemy się spotkać na zimowym szlaku. Nie oznacza to, że nie mamy chodzić w góry zimą w ogóle! Wręcz przeciwnie! Będziemy Was do tego zachęcać, bo uważamy, że góry zimą są magiczne i najpiękniejsze! Ale najważniejsze jest bezpieczeństwo. Poniżej kilka rad, jak przygotować się do zimowych wędrówek, aby zmniejszyć ryzyko.

Pogoda w Tatrach

Po pierwsze zawsze sprawdzaj prognozę pogody. Nie te długoterminowe, które zmieniają się z dnia na dzień, tylko tą szczegółową prognozę na następny dzień, która jest całkiem wiarygodna. Jeśli jest w niej coś niepokojącego, jak nagłe załamanie pogody, duże opady śniegu, czy silny wiatr, może lepiej odłożyć wędrowanie na inny dzień, albo zaplanować jakąś krótszą trasę. Gdzie szukać wiarygodnej prognozy? Warto zajrzeć na stronę Tatrzańskiego Parku Narodowego, który tworzy prognozę na kilka konkretnych miejsc w Tatrach na podstawie danych z IMGW: prognoza pogody TPN . Dość dobrze sprawdza się też prognoza na konkretne szczyty górskie ze strony Mountain Forecast . Polecamy też używanie aplikacji WINDY, na której na bieżąco można obserwować przemieszczanie się komórek burzowych, deszczu, chmur, itd.

Aktualne warunki w Tatrach

Zanim zaplanujesz trasę wędrówki, poczytaj na stronie TOPR o panujących aktualnie warunkach na szlakach. Sprawdź które szlaki i z jakiego powodu są zamknięte. Najważniejsze zimą jest sprawdzanie na bieżąco komunikatów lawinowych. Codziennie wieczorem ratownicy TOPR ustalają stopień zagrożenia lawinowego na całe Tatry. Są miejsca mniej i bardziej zagrożone lawinami, nawet łatwe szlaki mogą być niebezpieczne. Pamiętaj, że jednym z takich miejsc jest droga do Morskiego Oka oraz okolice schroniska nad samym Morskim Okiem.

Nie zapomnij, że zimą po szlakach najczęściej chodzi się dużo wolniej, niż jest to opisane na znakach czy mapach. Jeśli jakąś trasę przeszedłeś latem w dobrym tempie to nie znaczy, że zimą też tak będzie. Nawet w łatwym terenie w dolinie może nas coś zaskoczyć np: duże oblodzenie, gruba warstwa nieubitego śniegu, silny wiatr spowalniający tempo. Dlatego też zimą lepiej planować trasy krótsze. Tym bardziej, że zmrok zimą zapada wcześniej, a po zmroku robi się ciemno, co dla niektórych turystów w Tatrach bywa zaskoczeniem… Osoby śledzące aktualne wydarzenia w Tatrach zapewne wiedzą, o czym piszemy ;).

Pakowanie plecaka w góry zimą

No właśnie, skoro jest ryzyko, że złapie nas zmrok na szlaku, to trzeba pamiętać o spakowaniu czołówki. Jest to obowiązkowe wyposażenie plecaka, nawet jeśli wybieramy się na krótki spacer w góry. Nigdy nie wiemy, co się nam przytrafi, czy nie utkniemy gdzieś na dłużej. Nie licz na latarkę w telefonie komórkowym! Bateria w telefonie wyczerpuje się błyskawicznie przy dużych mrozach. Wystarczy, że zrobisz kilka zdjęć, nagrasz jakieś filmiki, uruchomisz aplikację z mapą, która będzie używała GPS i bateria do wieczora na pewno nie wytrzyma. Dlatego zawsze trzeba mieć przy sobie naładowaną czołówkę. Warto też zebrać baterię na zmianę czy powerbank, które będziemy trzymać w cieple, np. w jakiejś wewnętrznej kieszeni kurtki, żeby nie rozładowały się od zimna.

Pakowanie plecaka to w ogóle długi temat, może kiedyś o tym też napiszemy jakiś dłuższy tekst… A na razie krótka lista rzeczy niezbędnych: wspomniana już przez nas czołówka + zapasowa bateria czy powerbank, papierowa mapa, ciepłe picie w termosie, jakaś nadprogramowa przekąska, apteczka z folią NRC, dodatkowa warstwa ciepłego ubrania i kurtka przeciwwiatrowa, okulary przeciwsłoneczne i /lub google narciarskie.

Kus turystyki zimowej

Jeśli chcesz bezpiecznie odkrywać piękno Tatr w zimowej aurze nie tylko z perspektywy dolin, to koniecznie zapisz się na kurs turystyki zimowej. Terminy na najbliższy sezon znajdziesz w naszej ofercie szkolenia zimowe w Tatrach. Te trzy dni zmienią Twój sposób postrzegania gór! Nauczysz się oceniać niebezpieczeństwo, jakie niosą ze sobą zimowe wędrówki. Pomożemy Ci dobrać sprzęt (raki, czekan, kask, ABC Lawinowe) i nauczymy Cię z niego korzystać. Spędzisz kilkadziesiąt godzin trenując umiejętności poszukiwania zasypanego w lawinie, ćwicząc zatrzymywanie się za pomocą czekana, ucząc się prawidłowego poruszania w rakach. A wieczorową porą w zaciszu Schroniska nad Morskim Okiem, będziesz ćwiczył węzły potrzebne do asekurowania partnera.

Autor: Mountain Maniac z MountainManiac
Zdjęcie: Mountain Maniac
Opublikowano: 23.08.2024

Wykorzystujemy ciasteczka i zbieramy dane analityczne wyłącznie dla własnych celów. Aby odwiedzić naszą witrynę zatwierdź zgodę.